Ogólne informacje o produktach

 1. Dlaczego tęczę można układać tylko w jedną stronę?
  Unikatowo zaprojektowana tęcza jest ręcznie wycinana z jednego kawałka drewna – czynność ta wymaga nie lada doświadczenia. Taka technika sprawia, że kształt jest asymetryczny, przez co atrakcyjniejszy i naturalniejszy niż identycznie sztancowane, symetryczne klocki. Z tego powodu niektóre z klocków trzeba odwrócić, by idealnie pasowały do siebie. Właśnie to sprawia, że zabawki Grimm’s są wyjątkowe, a każdy klocek – jedyny w swoim rodzaju.
 2. Dlaczego tęcze, półokręgi i płyty do budowania nie pasują do siebie idealnie?
  Półokręgi i płyty do budowania różnią się rozmiarem od kawałków tęczy o nawet 1 cm. Czy to normalne? Tak, płyty i półokręgi celowo są większe niż odpowiadające im kawałki 12-częściowej tęczy. Dzięki temu młodsze dzieci mają ułatwione zadanie – nie wszystko musi pasować idealnie, by udało im się coś wybudować. To sprawia, że budowle są bardziej stabilne, a zabawa sprawia więcej radości.
 3. Nowy produkt wydziela charakterystyczny zapach – dlaczego?
  Produkty są nasączane mieszanką różnych naturalnych olejów. Najsilniej czuć całkowicie nieszkodliwy naturalny olej lniany, którego zapach z czasem osłabnie. Niektóre z zapachów pozostają wyczuwalne nawet mimo odpowiedniego wietrzenia przed pakowaniem. Szczególnie mocny zapach może być odczuwalny podczas otwierania produktów. Prosimy o wyczyszczenie je wilgotną szmatką, delikatne wytarcie i przetarcie na sucho. Prosimy nie umieszczać zabawek w pobliżu źródeł ciepła, może to powodować pękanie drewna. Produkty powinny dosychać w temperaturze pokojowej. Prosimy nie zanurzać ich w wodzie, nie używać środków do dezynfekcji, gorącej wody itp.
 4. Wyprodukowano w Niemczech i wyprodukowano w Bośni. Dlaczego?
  Grimm’s to rodzinna firma, której siedziba mieści się u stóp niemieckich Alp. W miejscowości Hochdorf odbywa się projektowanie, wykańczanie i barwienie powierzchni, kompletacja, kontrola jakości, pakowanie i wysyłka. Wszystkie zabawki są oznaczone jako „wyprodukowane w Niemczech” lub „wyprodukowane w Bośni”.Obróbka drewna jest zlecana głównie małym, niezależnym warsztatom. Firmy te pracują praktycznie wyłącznie dla Grimm’s, który nadzoruje je i regularnie odwiedza. Największy warsztat mieści się w Bośni, a właściciel przez lata stał się firmie bliski jak rodzina. Podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 90., osoba ta przybyła do Niemiec, by wyleczyć rany poniesione na polu bitwy. Po wyzdrowieniu jej drogi skrzyżowały się z właścicielami firmy Grimm’s, gdzie otrzymała zatrudnienie i przez lata uczyła się rzemiosła. Następnie wróciła do swojej rodziny w Bośni, by założyć własną firmę i wykorzystać zdobyte umiejętności. Nie bez wpływu pozostawał fakt, że drzewa lipowe (główny surowiec używany w produktach Grimm’s) są w Bośni bardzo liczne.Firma z jednoosobowej urosła do rozmiarów sporej manufaktury zatrudniającej wielu utalentowanych rzemieślników. Warunki pracy spełniają najwyższe standardy, a pracownicy są dumni z firmy, która zapewnia:
  – wysokie wynagrodzenie
  – darmowe posiłki przygotowywane przez zatrudnionego kucharza
  – regularne godziny pracy
  – odzież ochronną
  – bezpieczeństwo pracy
  Wewnętrzne zasady oraz szacunek dla ludzi i środowiska sprawia, że Grimm’s wspiera swoich partnerów. To daje pewność dbałości o najwyższe standardy jakości.
 5. Jakie drewno jest używane do produkcji zabawek?
  Stosowane drewno pochodzi wyłącznie z odpowiedzialnie użytkowanych lasów europejskich. Wykorzystywane gatunki to olcha, lipa, buk i klon. Grimm’s posiada certyfikat FSC (Forest Stewardship Council). Kupując produkty z certyfikatem FSC, przyczyniasz się do odpowiedzialnego korzystania ze światowych zasobów leśnych. FSC definiuje i bada środowiskowe oraz społeczne aspekty zarządzania lasem, a także nakłania do korzystania z materiałów uzyskiwanych w procesie recyklingu poprzez nadawanie certyfikatu również produktom powstającym w ten sposób. Certyfikowane produkty są specjalnie oznaczone na stronie internetowej i na opakowaniach. W ten sposób Grimm’s przyjmuje odpowiedzialność za lasy i pozwala dokumentować swoje działania organizacji zewnętrznej.
 6. Na zabawce są widoczne specyficzne ślady.
  Grimm’s kocha naturalne drewno, ponieważ zawsze widać na nim różne ślady świadczące o wyjątkowości każdego produktu. Znaki pozostawione przez naturę sprawiają, że każda zabawka jest jedyna w swoim rodzaju. Struktura i kolor włókien drewna zmienia się, dowodząc jego naturalnego pochodzenia. Odmienność każdego z klocków jest dowodem ich wysokiej jakości, nie defektem. Odkrywaj ślady, czyniące Twoją zabawkę Grimm’s zwyczajnie unikatową!
 7. Jak czyścić zabawki?
  Jeśli chcesz pozbyć się brudu, użyj wilgotnej szmatki i – w razie konieczności – odrobiny wody z mydłem. Prosimy nie umieszczać zabawek w pobliżu źródeł ciepła, może to powodować pękanie drewna. Produkty powinny dosychać w temperaturze pokojowej. Prosimy nie używać środków do dezynfekcji, gorącej wody itp.
 8. Jak czyścić laleczki?
  Laleczki myć należy tylko ręcznie przy pomocy odrobiny wody z mydłem. Szczególną ostrożność trzeba zachować przy myciu twarzy – użyta farba jest wodoodporna, ale kolor może wyblaknąć. Po umyciu laleczka powinna doschnąć w temperaturze pokojowej.

Kolory

 1. Dziecko bierze zabawki do ust – czy mam powody do obaw?Wszystkie stosowane farby i oleje posiadają certyfikat zgodności ze standardami EN 71 i CPSIA/ASTM 963. W związku z tym mogą być wykorzystywane do produkcji zabawek i są całkowicie nieszkodliwe. Wszelkie zmiany koloru na skutek kontaktu ze śliną są bardzo rzadkie i nie stanowią zagrożenia ani dla dzieci, ani dla dorosłych.
 2. Czym pokryte są zabawki?
  Niezwykłą i unikatową cechą zabawek Grimm’s jest ich aksamitna powierzchnia powstająca na skutek nasączania drewna farbą – w odróżnieniu od tradycyjnego malowania. To sprawia, że zabawki zamiast błyszczącego wykończenia są matowe. Każdy element jest ręcznie zanurzany w farbie, a etap nakładania warstwy ochronnej jest celowo pomijany – to pozwala na zachowanie naturalnych właściwości materiału. Dzięki temu klocki nie ślizgają się, łatwiej jest z nich budować i w efekcie dają więcej radości. Dzieci mogą poczuć włókna i strukturę drewna podczas zabawy.Używane farby są produkowane na bazie wody i całkowicie nietoksyczne. Przeprowadzone zostały dokładne badania, symulujące kontakt zabawek ze śliną. Podczas takiego testu używa się cieczy zbliżonej do ludzkiej śliny, jednakże ślina niektórych osób może różnić się od „standardowej” – z tego powodu zdarza się, że farba może się nieco rozpuścić. Nie ma jednak powodu do obaw, gdyż barwniki są całkowicie nieszkodliwe.

  W przypadku nowych zabawek w pojedynczych przypadkach zdarza się, że nadmiar pigmentu może się odbarwić. Taką odbarwioną powierzchnię zabawki należy przetrzeć mokrą, niestrzępiącą się ściereczką, by usunąć nadmiar pigmentu.

  Również w efekcie kontaktu mechanicznego (drapania, ścierania) w pojedynczych przypadkach może dojść do odbarwienia. Należy unikać stosowania szorstkich gąbek i ściereczek. Prosimy mieć na uwadze, że produkty Grimm’s powstają z naturalnych materiałów, ręcznymi metodami i są barwione w sposób tradycyjny.

 3. Nowy produkt wydziela charakterystyczny zapach – dlaczego?
  Produkty są nasączane mieszanką różnych naturalnych olejów. Najsilniej czuć całkowicie nieszkodliwy naturalny olej lniany, którego zapach z czasem osłabnie. Niektóre z zapachów pozostają wyczuwalne nawet mimo odpowiedniego wietrzenia przed pakowaniem. Szczególnie mocny zapach może być odczuwalny podczas otwierania. Prosimy o czyszczenie wilgotną szmatką, delikatne wycieranie i przetarcie na sucho. Prosimy nie umieszczać w pobliżu źródeł ciepła, może to powodować pękanie drewna. Produkty powinny dosychać w temperaturze pokojowej. Prosimy nie zanurzać w wodzie, nie używać środków do dezynfekcji, gorącej wody itp.
 4. Czy olej zawiera śladowe ilości orzechów?
  Do produkcji stosowana jest mieszanka naturalnych olejków, których głównym składnikiem jest olej lniany. Pozostałe rośliny, z których uzyskano olej to oliwki, oset, orzech i soja.
 5. Czy farby zawierają kukurydzę, pszenicę lub inne alergeny?
  Grimm’s gwarantuje, że barwniki są pozbawione produktów takich jak kukurydza, pszenica, mleko, jaja, orzechy laskowe itp. Co więcej, zostały one przebadane zgodnie z aktualnymi niemieckimi i europejskimi standardami i spełniają normy dotyczące:
  *farb, pigmentów i aromatów (amin aromatycznych) – EN 71 (sekcje -3:2014, -3:2017-9 do -11);
  *obecności kadmu – SOP2.5L126, ICP-OES (zgodnie z EN ISO 11885);
  *rodzajów i ilości zmiękczaczy – ftalanów – SAA/SOP2.5.L144;
  *węglowodorów aromatycznych (PAH) – AfPS GS 2014:01;
  *całkowitej zawartości ołowiu – CPSIA 2008 (HR4040), sekcje 101 i 16 CFR, rozdział 1303 (zgodnie z CPSC-CH-E1003-09 2009-04);
  *uwalniania określonych związków – ASTM F963-07e1;
  *palności – DIN EN 71 (sekcje -9 do -11), RL 2014/79/EU, normy UE 757/2010 oraz 1907/2006.

Bezpieczeństwo

Wszystkie produkty powstają w zgodzie z normami bezpieczeństwa EN71 oi ASTM (Amerykańskie Stowarzyszenie Badań i Materiałów).