Produkujemy w Niemczech i w Bośni. Dlaczego?

Jesteśmy samowystarczalną, rodzinną firmą zabawkarską, działającą u podnóża Jury Szwabskiej w Niemczech.  To właśnie tu, w Hochdorf projektujemy wszystkie nasze produkty, wykańczamy ich powierzchnię, składamy, przeprowadzamy kontrolę jakości, pakujemy i rozsyłamy. Wszystkie nasze zabawki mają oznaczenie „Wyprodukowano w Niemczech” lub „Wyprodukowano w Bośni”.

Samą obróbkę drewna zlecamy mniejszym, niezależnym firmom. Są to warsztaty, które pracują niemal tylko i wyłącznie dla nas i przeprowadzamy w nich regularne kontrole. Największą z tych firm jest bośniacki zakład obróbki drewna, którego właściciel jest dla nas niczym członek rodziny i jesteśmy z niego ogromnie dumni.

W czasach wojny na Bałkanach (1992-95), przyjechał z Bośni do Niemiec, by leczyć powojenne rany. Po zakończeniu leczenia, przez wiele lat uczył się obróbki drewna w naszej firmie, a w końcu zdecydował się na powrót do rodziny w Bośni. Daliśmy mu szansę uruchomienia własnej firmy, by mógł zarobić na swoje nowe życie.  Wiedzieliśmy również, że Bośnia jest gęsto porośnięta lipami, których drewno wykorzystujemy przy produkcji naszych zabawek, co tylko ułatwiło nam decyzję.

Jednoosobowy warsztat rozrósł się od tamtej pory w „prawdziwą” firmę, zatrudniającą wielu pracowników – zachwyca nas to każdego dnia. Obowiązują w niej najwyższa standardy zatrudnienia, a jego pracownicy cieszą się między innymi:

  • pensją powyżej średniej
  • codziennymi posiłkami, przygotowanymi przez firmowego kucharza
  • regularnymi godzinami pracy
  • odzieżą ochroną, gwarantująca bezpieczeństwo
  • stanowiskami pracy zoptymalizowanymi pod kątem zdrowia pracowników

Kierując się w naszej pracy etyką i szacunkiem wobec ludzi oraz środowiska nie moglibyśmy się zgodzić na żadne inne warunki. Dlatego też, co roku skrupulatnie sami kontrolujemy naszych dostawców.

Dlaczego nasza tęcza składa się tylko w jedną stronę?

Nasze organiczne Tęcze są ręcznie wycinane z jednego kawałka drewna, co wymaga ogromnego doświadczenia. Dzięki temu osiągamy naturalną asymetrię, o wiele przyjemniejszą, niż precyzyjne, regularne element. Dlatego też poszczególne łuki Tęczy należy czasem obrócić, by pasowało dokładnie! To właśnie dlatego nasze Tęcze są tak wyjątkowe i niepowtarzalne.

Bezpieczeństwo produktu

Wszystkie nasze produkty są tworzone i testowane w zgodzie z europejskimi (EN71) i amerykańskimi (ASTM) standardami bezpieczeństwa zabawek.

Drewno wykorzystane w produkcji

Pozyskujemy drewno jedynie z prawidłowo zarządzanych, samowystarczalnych lasów europejskich.

Wykorzystujemy drewno olchowe, lipowe, bukowe i klonowe. Od sierpnia 2015 roku mamy certyfikat FSC (Forest Stewardship Council).

Kupując produkty z tym certyfikatem, przykładacie się Państwo do racjonalnego wykorzystania światowych zasobów leśnych. FSC definiuje i testuje światowe standardy środowiskowe i społeczne w opiece nad terenami leśnymi, i decyduje, jaka część drewna pochodzącego z recyklingu może być wykorzystywana w produkcji certyfikowanych wyrobów. Produkty oznaczone w ten sposób znajdą Państwo na naszej stronie internetowej, a logo FSC pojawia się na opakowaniach naszych zabawek. Cieszymy się, że możemy w ten sposób wykazać się większą odpowiedzialnością za środowisko naturalne, i że doceniono nasze wysiłki w tym kierunku.

Skąd wzięły się „skazy” na mojej zabawce?

Kochamy drewno, ponieważ to naturalny materiał, pełen naturalnych skaz, które uwidaczniają się w naszych zabawkach, sprawiając, że każda z nich jest wyjątkowa. Dzięki nim zabawki Grimm są niepowtarzalne, jak wzory widoczne na drewnie. Struktura i barwa drewna zmienia się z upływem czasu, co jest dowodem na organiczne pochodzenie naszych zabawek. Unikatowe wzory to świadectwo ich jakości, a nie defekt.

Odkryj nieskończoną ilość niepowtarzalnych wzorów zabawek Grimm!

Barwienie

Czy twoje dziecko może żuć nasze zabawki?

Wszystkie wykorzystywane przez nas barwniki oraz farby są zgodne z certyfikatami EN 71 and CPSIA/ASTM 963.

Oznacza to, że zaleca się je wykorzystywać w produktach przeznaczonych dla najmłodszych i są całkowicie nieszkodliwe dla dzieci i niemowląt. Możliwe przebarwienia wywołane długotrwałym kontaktem z śliną są rzadki i zupełnie nieszkodliwe, nie stanowią żadnego zagrożenia dla dzieci i dorosłych.

Czym wykańczamy powierzchnię naszych zabawek?

Jedną z nadzwyczajnych i wyjątkowych cech naszych produktów, jest ich chropawa powierzchnia, powstała dzięki zastosowaniu barwników, które przenikają drewno, zamiast je pokrywać. Każdy element jest ręcznie zanurzany w barwniku i celowo rezygnujemy z wygładzania, by zachować charakter naszego drewna. Nasz sposób produkcji zapewnia, że zabawki łatwiej się składają i dają więcej możliwości zabawi, a dzieci, które nimi się bawią, mogą doświadczyć dotyku prawdziwej struktury drewna.

  1. Używamy nietoksycznych barwników, przebarwienia powstałe w wyniku kontaktu z wilgocią są zupełnie nieszkodliwe, wszystkie nasze produkty są pieczołowicie badane pod względem trwałości kolorów narażonych na działanie śliny. Wykorzystujemy w tym celu ciecz o właściwościach zbliżonych do ludzkiej śliny, może się jednak zdarzyć tak, że prawdziwa ślina będzie się różnić od laboratoryjnego standard i wywołać przebarwienia. Są one jednak całkowicie nieszkodliwe.
  2. Sporadycznie zdarza się, że nowe produkty wydzielają nadmiar pigmentów, użytych w procesie barwienia. W takiej sytuacji zalecamy przetarcie powierzchni wilgotną ściereczką, by usunąć plamę.
  3. W poszczególnych przypadkach, wywołanych poważnymi uszkodzeniami mechanicznym, może dojść do starcia koloru. Dlatego należy unikać czyszczenia zabawek za pomocą szorstkich ścierek lub szczotek.

Pamiętaj, że trzymasz w ręku produkt naturalny, wzbogacony troskliwą ręczną obróbką i kolorowaniem.