Zabawki Grimm’s od lat przyciągają dzieci i rodziców zachwycając pięknymi formami, doskonałym wykonaniem i wręcz nieograniczonymi możliwościami ich wykorzystania tak w zabawie jak i w nauce oraz stymulacji rozwoju. Wiele z nich zaprojektowano czerpiąc inspirację z pedagogiki Montessori.

W naszej ofercie znajdują się wieże, mozaiki, klocki do nauki matematyki, tęcze, sortery, korale do nawlekania, grzechotki, gryzaki i wiele wiele innych zabawek i akcesoriów. Jednak są takie, które na pierwszy rzut oka wzbudzają konsternację, bo trudno określić do czego służą. Są to drewniane wieńce, pierścienie, spirale, stojaki w niczym nieprzypominające klasycznych zabawek. I w gruncie rzeczy tymiż zabawkami nie są, choć mogą dostarczyć wiele frajdy.

rytuały montessori

Czym są te niecodzienne przedmioty? To elementy pozwalające zaaranżować w domach kreatywne i bardzo oryginalne dekoracje, dzięki którym ważne wydarzenia, święta, szczególne daty w kalendarzu zyskają niecodzienną oprawę. Wystarczy uzupełnić je specjalnie do tego celu przygotowanymi detalami (figurkami, wstążkami, świeczkami) Grimm’s a także tym co można znaleźć w parku, w lesie i w domu.

rytuały montessori

O co w tym chodzi?

Oczywiście o dobrą zabawę i stworzenie przyjemnej dla oka kompozycji. Jednak najważniejszy cel skrywa się nieco głębiej. Jest nim tworzenie rodzinnych rytuałów. Zwyczajów zbliżających do siebie członków rodziny, sprzyjających pogłębianiu więzi, współprzeżywania ważnych momentów, czerpania radości ze wspólnego działania i budowania kultury duchowej (znaczenie jej bardzo mocno podkreślała Maria Montessori, wskazując jednocześnie, że czas z bliskimi jest jednym z elementów niezbędnych do rozwoju fizycznego, psychicznego i emocjonalnego).

rytuały montessori

Jak tego dokonać?

Zwyczajnie. Najistotniejsza jest chęć uczczenia lub zaakcentowania konkretnej daty. Na przykład z okazji urodzin do życzeń, smacznego tortu, wspólnego wyjścia, śniadania do łóżka lub dnia bez obowiązków domowych można przygotować piękny urodzinowy wieniec i ustawić go na stole. Wystarczy kilka drewnianych części pierścienia, stosowna ilość specjalnie przygotowanych świeczek Grimm’s i drewniane elementy dekoracyjne. Z bogatej oferty można wybrać takie figurki, które w jakiś sposób wiążą się z solenizantem, jego zainteresowaniami czy wiekiem. Po środku wieńca można ustawić bukiet własnoręcznie zebranych lub wykonanych ulubioną techniką kwiatów.

Taka aranżacja, nad którą pracowali pozostali członkowie rodziny przypadnie do gustu każdemu „obdarowanemu”.  Zwyczaj można zapoczątkować np. w pierwsze urodziny malca. Co roku dokładać kolejną świeczkę i kolejne ozdoby symbolizujące miniony rok. I tak przez lata, w końcu z urodzin się nie wyrasta. W przypadku przedszkolaków wieniec można wzbogacić o „kalendarz Grimm’s” i z jego pomocą pokazać dziecku upływ czasu, zmianę pór roku, cykliczność zjawisk przyrody a także świąt i rocznic.

Według tego samego schematu da się tworzyć kompozycje adwentowe, świąteczne, związane z porami roku. Temat ma znaczenie drugorzędne. Najważniejszy jest efekt długofalowy. Stworzenie prywatnego zwyczaju, rytuału, który będzie istotnym spoiwem łączącym członków rodziny, dającym poczucie przynależności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zbliżającym, a niekiedy niwelującym różnice lub będącym wspólną płaszczyzną dla odrębnych doświadczeń poszczególnych członków familii.

To TAKIE obrazki z dzieciństwa pozwalają dorosłym, z uśmiechem, wspominać dom rodzinny, jego ciepło i wyjątkowość. Podpowiadają również jak samemu stworzyć atmosferę do tego by kolejne pokolenie, które nadejdzie, mogło cieszyć się w przyszłości podobnym, niesłychanie budującym „bagażem rodzinnych tradycji”.